Skip to main content

View Diary: Rep. Virginia Foxx has 'little tolerance' for student loans (270 comments)

Comment Preferences

  •  costs... (0+ / 0-)
    What exactly needs to be figured out?  You get some roommates and rent an apartment.  Many if not most college students end up doing this in order to save money and gain some independence.

    As you note in your post, room and board at this school is $11,890 for an academic year (about 10 months.)  This is a pretty common annual room and board cost, and in much of the country a student can live off-campus for half that much

    .

    Fair enough. I had a scholarship as an undergraduate that was contingent on my spending 4 years in the dorms and then had financial support that allowed me to rent my own place as a graduate student.

    Still, seems like it would be hard to live for 9 months on $5,500 (that's $611/month!) even if you pack people into an apartment and eat only non-nutritious stuff that kind of resembles food!

    It is possible to spend over $200,000 to get a bachelor's degree, but only if you intentionally go to a designer-label 1%er school like Columbia.
    Agree, but I think it is more than the designer label 1%er schools that charge an arm and a leg! For instance the cost of Boston University (more of a midlevel private university)  and Harvard University is about that same! Many private schools including those not so highly ranked  charge similar large amounts and out of state tuition isn't far behind!
    •  Depends on where you live (0+ / 0-)
      Still, seems like it would be hard to live for 9 months on $5,500 (that's $611/month!) even if you pack people into an apartment and eat only non-nutritious stuff that kind of resembles food!
      At my university, a 2-3 bedroom apartment in town is $600-700/mo.  You room with 2-4 people and pay somewhere between 200 and 300 bucks a month, depending on the house.

      You have free transportation because bus fare is part of the student fees.  You then have somewhere between 300-400 dollars a month for food and utilities.  Utilities will be less than 100 dollars a month per person, leaving you with, say, $200/mo to spend on food.  This will not let you buy gluten free Penta water at Whole Foods, but you can certainly get by without getting scurvy.

      Linking to a news article is journalism in the same sense that putting a Big Mac on a paper plate is cooking.

      by Caj on Mon Apr 16, 2012 at 10:50:34 AM PDT

      [ Parent ]

    •  asdf (0+ / 0-)
      Agree, but I think it is more than the designer label 1%er schools that charge an arm and a leg! For instance the cost of Boston University (more of a midlevel private university)  and Harvard University is about that same!
      I solved this problem by not going to Boston University either.

      The number of schools that charge large is increasing, and now more than 100 schools charge above $50,000 per year total cost.  Many more charge $40K, which is still absurd; Californian state schools charge about $30K total cost, because they have strange ideas about taxing people; most other states charge under $20K/year total cost for a state school, which is still way too much money, but achevable without borrowing anywhere near $200,000 (or even $80,000) in loans.

      The fact is, you don't need to, and you don't have to, borrow an absurd amount of money like $200K to go to college.

      Linking to a news article is journalism in the same sense that putting a Big Mac on a paper plate is cooking.

      by Caj on Mon Apr 16, 2012 at 10:55:26 AM PDT

      [ Parent ]

Subscribe or Donate to support Daily Kos.

Click here for the mobile view of the site