Skip to main content

View Diary: Midday open thread (106 comments)

Comment Preferences

  •  OK Found Some Data. (1+ / 0-)
    Recommended by:
    Debby

    We're looking at $7 a day.

    Dry beans cooked is maybe 30¢ a cup which I figure is a serving, and add a cup of rice made from dry to each meal for about 25¢ each, so there's $1.10 to purchase the protein-carbo portion of the day's 2 later meals for a middle aged or older adult.

    That's a decent start.

    If you can make a breakfast for $2 maybe using dry cereal, you're at $3.10 for the day, leaving $3.90 per day to add some cheap veggy and fruit, coffee tea.

    A grim prospect and of course starting with raw foods you pay a significant time cost to prepare them.

    Poverty is always reported as highly time consuming.

    We are called to speak for the weak, for the voiceless, for victims of our nation and for those it calls enemy.... --ML King "Beyond Vietnam"

    by Gooserock on Sun Dec 09, 2012 at 12:50:44 PM PST

    [ Parent ]

    •  $4, not $7 (3+ / 0-)
      Recommended by:
      Debby, Amber6541, annieli

      $29.78 / 7 is $4.25 a day.

      On the other hand, you can make breakfast for a lot less than $2 if you're eating oatmeal. A 2 lb bag of organic costs me a little over $2, and that's 11 servings. Even with dried fruit, nuts and a little sugar that's still under $1. The problem isn't finding something to eat, it's finding food that you can eat with limited time for preparation. Mess up once on your preparation schedule and you're in real trouble.

Subscribe or Donate to support Daily Kos.

Click here for the mobile view of the site