Skip to main content

View Diary: Sad, but True: Cheetos Cost Less Than Apples (40 comments)

Comment Preferences

  •  A couple of points: (2+ / 0-)
    Recommended by:
    SadieSue, Puddytat

    The cheese restrictions almost identically mimic the ones from WIC, which are there purely for cost concerns I believe rather than nutritional ones.

    And, McDonald's doesn't really enter into food stamps conversations. You can't buy McDonald's with food stamps. Very few of us who are on food stamps can afford to feed the family McDonald's because it's NOT cheaper (it costs me about $25-$30 for one meal at McDonald's at full price if I'm feeding everyone, that's $5-$6 per person), at least once the kids are beyond toddler age. Time saving, yes, cheaper no. And yes, we try to be able to afford to let our kids have McDonald's once in a while as a treat, or as a reward for being good after hours on the bus to get groceries, or because the trip to the grocery store takes so long and they get hungry and McDonald's is a convenient way of feeding them at that point. But it's not paid for by food stamps, and there are a lot of times when we just can't afford it. The only reason we can afford it as often as we do is because Caedy works there and gets 50% off, and then it's not for the whole family it's for whomever is walking to the store, usually about 3 of us.

    "Madness! Total and complete madness! This never would've happened if the humans hadn't started fighting one another!" Londo Mollari

    by FloridaSNMOM on Tue Jun 04, 2013 at 06:44:08 AM PDT

    [ Parent ]

    •  Your points are well taken (0+ / 0-)

      The use of McDonalds comes into play when the food stamps run out, the food pantries are bare, and a family has just a bit of money from a paycheck to spend.  It's cheaper to wander into McDonalds and eat off the dollar menu than purchase and prepare a meal at home.

      As to those WIC requirements - yes, those are the ones in play and it's stupid for them to use those for the general food stamp program because those requirements are meant for pregnant or nursing mothers and children under 5 years old.  They were never, ever meant to serve the nutritional needs of the general population.

      The cheeses restricted by WIC due to "cost" don't come into play here in Wisconsin since our cheese is always local and, therefore, less expensive than cheese across the nation that goes through processors, transportation, etc. all adding to the cost of the final product because each corporation MUST have large profits according to their God of the Almighty Dollar.  Our cheese is very cheap as a result, often direct to market from the cheese maker.  However, Republicans are none to smart and don't make rational choices.

      There already is class warfare in America. Unfortunately, the rich are winning.

      by Puddytat on Tue Jun 04, 2013 at 12:23:27 PM PDT

      [ Parent ]

      •  It's not cheaper to eat from the dollar menu. (2+ / 0-)
        Recommended by:
        Puddytat, rubyr

        You're still talking $3 per person plus tax usually. And that's hardly enough to fill most teens. For a family of four that's $12. I can get pork chops for $7 to feed five, if I can get them buy one get one, that's $3.50 for the bulk of the meal, add in a box of mac-n-cheese for 3/$2 and a can of veggies for $1. It's still cheaper than McDonald's.

        The cases where people wander into McDonald's for dinner instead of buying and cooking at home has more to do with lack of time, or lack of a kitchen rather than 'cheaper'. But most of us on food stamps don't have the cash for McDonald's.

        "Madness! Total and complete madness! This never would've happened if the humans hadn't started fighting one another!" Londo Mollari

        by FloridaSNMOM on Tue Jun 04, 2013 at 12:28:26 PM PDT

        [ Parent ]

Subscribe or Donate to support Daily Kos.

Click here for the mobile view of the site