Skip to main content

View Diary: Better Eating Through Better Shopping IAN 4-10-2014 (52 comments)

Comment Preferences

  •  We don't have a lot of choices of where we shop (12+ / 0-)

    being without a car. And being on SNAP (and below poverty level) we really have to be careful with the budget. I'm as conscientious as I can afford to be and still feed everyone.

    Busy day today, we have to walk down to meet Caedy at work so we can go grocery shopping since it's the 10th (SNAP day). Then after we get home and put everything away, it will be time for Bit's Teens and Tweens program at the library. Plus we still have to get school work done with both kids. I've already swept and mopped the living room. I would like to get the dish washer loaded and the pots and pans done if there's time before we have to leave. If not, that will wait until later.

    "Madness! Total and complete madness! This never would've happened if the humans hadn't started fighting one another!" Londo Mollari

    by FloridaSNMOM on Thu Apr 10, 2014 at 05:29:04 AM PDT

    •  That does sound like a busy day! (10+ / 0-)

      Feeding a family of five must be challenging, even more so with the program cuts lately.

      I recently saw a post that connected running out of snap funds  at the end of the month to hospital admissions for very low blood sugar.  Lately, it seems every food I buy is priced so much higher than a few months ago.  I have to admire the way you hold it together for your family.

      If love could have saved you, you would have lived forever. & http://www.dailykos.com/blog/Okiciyap

      by weck on Thu Apr 10, 2014 at 06:10:49 AM PDT

      [ Parent ]

      •  We buy sales, and we stretch things. (10+ / 0-)

        To feed five of us for example I have to get two boxes of Hamburger helper (I swear when I was a kid my mom did it with one, but the size of what's inside the box has shrunk by about 1/2). So I use two boxes of hamburger helper, but only one pound of hamburger or turkey burger. Then I add some veggies (which ones depends what kind it is) and it stretches to feed five. Or I take 3/4 a pound of chicken, or sometimes even 1/2 and make chicken potpie or chicken and dumplings, so I get more meals out of one chicken that way. So if I get a big pack of chicken legs (say 12 in each package) and they're also buy one get one.. I may get 24 chicken legs for $5-$6. I re-package those 5 per dinner and one with 4 (which would be used for soup or a casserole). Then I use that to plan my meals, but that's  5 dinner meats for $5.

        "Madness! Total and complete madness! This never would've happened if the humans hadn't started fighting one another!" Londo Mollari

        by FloridaSNMOM on Thu Apr 10, 2014 at 06:31:02 AM PDT

        [ Parent ]

        •  I try to make multiple meals from everything now. (6+ / 0-)

          Partner will eat less at supper if I tell him that whatever is left-over will be his lunch tomorrow.  He grew up fighting over meals and instinctively goes for a huge first portion.  I have worked long and hard to ease that instinct.  

          We are able to get 1$ meals from tuna and bacon or sausage, as well as chicken.  I have to spend more for the other stuff; but then I pull veggies or fruits that I grew from the freezer.  We have to watch his carbs, so now I fill him up with extra green beans or canned veggies bought on sale.  If it's not on sale I won't usually buy anything anymore.  This winter has been hard on the business, slow sales and huge propane bills.

          If love could have saved you, you would have lived forever. & http://www.dailykos.com/blog/Okiciyap

          by weck on Thu Apr 10, 2014 at 07:27:26 AM PDT

          [ Parent ]

Subscribe or Donate to support Daily Kos.

Click here for the mobile view of the site