Skip to main content

I have seen a lot of posts about how it is more expensive to eat healthy than to eat unhealthy meals and I know there are a lot of KOS people without jobs right now. I have an unusual way of thinking about how to eat cheap, but it is reasonably healthy and much less expensive than any prepared foods.

The USDA has their food pyramid and before that it was the food groups. They classify everything by servings, but I find that the serving model is really hard to use. Instead I go by the pound which people can easily relate to actual food prices and how much they need to eat.

The goal is to have meals costing about $1/per meal so about $60/month. Any prepared foods are generally more expensive than this. Typically at least $3/meal and McDonalds is extremely expensive at $6/meal

Generally speaking as an adult you need protein, carbs, fat and vitamins/minerals. You also need about 1200-1800 calories if you don't exercise too much. I'm typically on the upper end of the scale and I'll primarily discuss the food as it relates to me.

I divide food into the following groups

Protein 1/4 pound per meal
 Meat
 Eggs
 Cheese
 Beans
Carbs 1/4-1/2 pound per meal
 flour
 rice
 potatoes

Vitamins/minerals 1/8-1/4 pound per meal
 veggies
 fruits

Protein
For protein and vitamins/minerals, the target is about 1/4 pound each and for carbs 1/2 pound for each meal. This will leave you feeling full. The advantage of carbs is that they are extremely cheap but arent really healthy in any way. Protein and vitamins and minerals are more expensive.

When shopping for protein the target is any meat that is 1.50/lb or less. In my area eggs are around 1.50 for a dozen which is about 1.5 pounds. Chicken thighs are around .69 cents, whole chicken is about .99 cents. Ground beef at 1.89/pound is usually too expensive, but used as flavoring it is ok. I can often find bulk pork chops at 1.50/pound. This means for each meal, you can get your protein for about .25. I did get to the level of getting an average weight of bone in whole chickens and the like but that may be too much for the average person.

Also, bones should be used to make chicken stock/pork stock which can make soups that fulfill your taste buds (get the taste of meat) at a fraction of the price.

Often times I would use a more expensive piece of meat as flavoring and then have the primary meal be beans. So maybe a small piece of catfish (3.99/lb) along with beans and tortillas.

Beans are the ultimate staple as they are virtually free if bought in 20 lb bags. Beans flavored with pork back will take you a long way.

cheese runs around $2.50 a pound but if you just use it for flavoring you dont need much at all.

Carbs
Carbs are your fuel and they can give you the energy you need but little else. The least expensive carbs are flour, rice and potatoes. Potatoes can be gotten in 20 lb bags for $5. Flour comes in 50 pound bags for $30 and rice comes in $20 pound bags for $15. When I talk about the weight of carbs, it is the weight after cooking. Rice when cooked weighs about 1/2 pound per cup and rice is about 1/2 pound per cup raw. 1/2 pound of raw rice makes about 1-1.5 pounds of cooked rice. So in a 20 pound bag that is about 40-60 meals worth of rice. This makes around .25-.40 per meal for the carbs.

Prepared pasta, bread and tortillas are extremely expensive while flour is extremely inexpensive. However making the above is labor intensive. when I was really poor but had a lot of time I made all of these from scratch. The cost comes out to be similar to rice and potatoes.

Vitamins/Minerals
We just dont need that much in the way of vegetables, but I try to eat veggies in at least one meal per day. Most people dont eat vegetables in any meaningful way every day. However if you consider it to be important, a 1/4 pound per meal will be more than what most people eat. Vegetables are tricky because their price varies so much based on season. I used to buy my veggies from a farmers market that would sell a 2 gallon bucket of veggies for $1. I typically would get at least 1-2 pounds. If the bucket had potatoes it would be like 10 pounds. In the city I live in now I havent seen deals like that, but I do see veggies going on sale when they are in season and the farmers market have similar deals, but maybe not as large a bucket. When buying fruits/veggies you can pretty much only buy whatever is onsale.

Skip lettuce and the like in favor of ones that actually have nutritional value, broccoli, spinach, carrots,tomatoes etc.

Frozen veggies can be pretty inexpensive and for things like spinach that I cooked with a bit of meat, frozen was ok. Your target for veggies is between $.50-$2 per pound. Bananas, canteloupe, and even some berries when in season fit. The more expensive ones you will eat less of and bulk up with the ones under $1/pound
----

Recipe wise I found I only needed about 15 different recipes to not feel like I was eating the same thing all the time.

Here are a few basic sauces that can give you good variety:

Chinese - oyster sauce - makes broccoli beef
teriyaki style (soy, garlic, sugar, rice wine)
Curry
Tomato sauces -
White sauce
Brown sauce
roux
Butter
cheese sauces (alfredo and the like - changing the cheese radically changes the sauce)
fruit sauce (mango chutney)
salsa based sauces

There are just a few stocks to use as the flavoring for sauces or soups
Fish
chicken
beef
pork
vegetable

Here are some inexpensive recipe titles that I use on a regular basis. You can find actual recipes on the net

Eggs any style - poached, scrambled, hard boiled
Homemade bread
Homemade pasta (mostly fettucini because it is the easiest)
Fettucini alfredo
gumbo
jambalaya
roast chicken
pork chops
sauteed vegetables
any meat marinated teriyaki style
curry chicken/pork
fried rice
salsa
Black beans
White beans
refried (pinto) beans
Chili (uses very little meat, mostly beans)
french toast (use bread that is getting stale)
beef stroganoff
beef stew
grilled fish with garlic butter
cajun catfish

desserts
tortilla with Jam (as dessert)
rice krispy treats
white cake
sugar cookies
Homemade yogurt with fruit/vanilla (put gallon of milk on top of fridge with live cultures)
pumpkin pie (happens to be extremely cheap to make)

Spices

Here are the spices I use most often
tarragon (roast chicken)
bay leaves (gumbo,jambalaya)
basil - red sauces
cayenne pepper (gumbo/jambalaya)

Originally posted to TXConservative on Wed Aug 11, 2010 at 01:00 PM PDT.

EMAIL TO A FRIEND X
Your Email has been sent.
You must add at least one tag to this diary before publishing it.

Add keywords that describe this diary. Separate multiple keywords with commas.
Tagging tips - Search For Tags - Browse For Tags

?

More Tagging tips:

A tag is a way to search for this diary. If someone is searching for "Barack Obama," is this a diary they'd be trying to find?

Use a person's full name, without any title. Senator Obama may become President Obama, and Michelle Obama might run for office.

If your diary covers an election or elected official, use election tags, which are generally the state abbreviation followed by the office. CA-01 is the first district House seat. CA-Sen covers both senate races. NY-GOV covers the New York governor's race.

Tags do not compound: that is, "education reform" is a completely different tag from "education". A tag like "reform" alone is probably not meaningful.

Consider if one or more of these tags fits your diary: Civil Rights, Community, Congress, Culture, Economy, Education, Elections, Energy, Environment, Health Care, International, Labor, Law, Media, Meta, National Security, Science, Transportation, or White House. If your diary is specific to a state, consider adding the state (California, Texas, etc). Keep in mind, though, that there are many wonderful and important diaries that don't fit in any of these tags. Don't worry if yours doesn't.

You can add a private note to this diary when hotlisting it:
Are you sure you want to remove this diary from your hotlist?
Are you sure you want to remove your recommendation? You can only recommend a diary once, so you will not be able to re-recommend it afterwards.
Rescue this diary, and add a note:
Are you sure you want to remove this diary from Rescue?
Choose where to republish this diary. The diary will be added to the queue for that group. Publish it from the queue to make it appear.

You must be a member of a group to use this feature.

Add a quick update to your diary without changing the diary itself:
Are you sure you want to remove this diary?
(The diary will be removed from the site and returned to your drafts for further editing.)
(The diary will be removed.)
Are you sure you want to save these changes to the published diary?

Comment Preferences

Subscribe or Donate to support Daily Kos.

Click here for the mobile view of the site